ابزار وبمستر

ابزار وبمستر

۲۰ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۵ ثبت شده است

۱

سس و سکه

سس و سکه

سکه های تان را با سس بشویید!

آیا می توانید با سس ساندویچ تیرگی سکه را پاک کنید؟ باور کنید یا نه، سس ساندویچ می تواند سکه ها را تمیز کند اما چگونه؟ چه ماده ای در سس ساندویچ کار تمیزکردن را انجام می دهد؟ جک  هشت ساله این سوالات را به عنوان بخشی از پروژه علمی اش مطرح کرد و کشفی حیرت انگیز انجام داد.

 کوشش علمی شیمی

۵

28 اردیبهشت ماه روز بزرگداشت حکیم عمر خیام شاد باد

28 اردیبهشت ماه روز بزرگداشت حکیم عمر خیام شاد باد

«این قصر که جمشید در او جام گرفت

آهو بچه کرد و رو به آرام گرفت

بهرام که گور می گرفتی همه عمر

دیدی که چگونه گور بهرام گرفت.»

برای دریافت آگاهی ای بیشتر و دیدن ویدئوی زندگی نامه خیام بر روی اینجا کلیک کنید .

 آگهی ها

۳

آزمون 10-95-94

آزمون 10-95-94

زمان انجام آزمون 30 دقیقه می باشد و پس از انجام آزمون دستاورد برای سرپرست تارنگار فرستاده خواهد شد . همچنین برگه دستاورد به نشانی پست الکترونیک وارد شده در آغاز فرستاده خواهد شد . برای به دست آوردن بهترین نتیجه از مرور گر کروم بهره بگیرید .

در این آزمون 30 پرسش از کتاب های  علوم ، فارسی ، ریاضی فراهم شده است و برای نخستین بار از آوای آموزگار برای خواندن پرسش ها بهره گرفته شده است که کاربران گرامی به ابراز دیدگاه های خود در بخش " دیدگاه  " فراخوانده می شوند .

برای بکارگیری آزمون همگاه به دنباله نوشته سر بزنید .

 آزمون آنلاین کلاس دوم

۴

25 اردیبهشت روز بزرگد اشت فردوسی شادباد

25 اردیبهشت روز  بزرگد اشت فردوسی شادباد

چو سال اندر آمد به هفتاد و یک 

همی زیر شعر اندر آمد فلک 

سی و پنج سال از سرای سپنج‌

بسی رنج بردم به امید گنج‌

سر آمد کنون قصه یزدگرد

به ماه سپندارمذ روز ارد 

ز هجرت شده پنج، هشتاد بار

که گفتم من این نامه شهریار

 آگهی ها

 آگهی ها

 پیک آدینه کلاس دوم

۳

کتاب های جدا ناشدنی

کتاب های جدا ناشدنی

اصطکاک جدا کردن دو دفترچه را که صفحات آنها در هم تنیده شده است، غیر ممکن می کند.

دفترچه ها یک ابزار ضروری در جعبه ابزار هر کوشش علمی (نمودار،دستورالعمل های بررسی و... هستند . در اینجا یک واقعیت سرگرم کننده وجود دارد .دو دفترچه حتی بهتر از یکی هستند !!! وقتی شما صفحات آنها را صقحه به صفحه در هم می تنید آنها به کتابهایی جدا ناشدنی تبدیل می شوند .این کوشش علمی را اجرا کنید و ببینید که آیا می توانید بر اصطکاک بین کتابها فائق آیید .

 کوشش علمی نیرو و حرکت

۳

عید مبعث شاد باد

عید مبعث شاد باد

روزگاری بود میوه اش فتنه ، خوراکش مردار ، زندگی اش آلوده ، سایه های ترس شانه های بردگان را می لرزاند . تازیانه ستم ، عاطفه را از چهره ها می سترد . تاریکی ، در اعماق تن انسان زوزه می کشید و دخترکان بی گناه ، در خاک سرد زنده به گور می شدند . و در این هنگام بود که محمد (ص) بر چکاد کوه نور ایستاد و زمین در زیر پاهای او استوار گردید . بعثت رسول اکرم مبارک باد .

 آگهی ها

۱

کیسه پرنده

کیسه پرنده

بادکنکی را باردار کنید و از الکتریسیته ساکن تولید شده برای پرواز اشیاء استفاده کنید .

چه کسی نیاز به یک چوب جادویی برای شناور ساختن اشیاء دارد در هنگامی که بادکنکی دارید ؟ خوب اگر بدانید که نیروی الکتریسیته ساکن چگونه عمل می کند  نیازی به چوب جادویی نخواهید داشت .ما به شما آموزش خواهیم داد که چطور دانستن  بارهای الکتریکی حقه ای را موجب خواهد شد که می تواند مانند نیروی هری  پاتر،گاندولف  خاکستری و یا حتی مریلین باشد .

 کوشش علمی الکتریسیته

۱

یخ سبک ، آب سنگین

یخ سبک ، آب سنگین

آب وقتی یخ می زند شناور می گردد ولی وقتی ذوب می شود چه اتفاقی می افتد؟

می دانید که مواد چگالی گوناگون دارند . برای یک نمونه کامل و سرگرم کننده از نمایش چگالی های متفاوت آزمایش زیر را بررسی کنید .شما می توانید ببینید که عسل و روغن چراغ دارای چگالی کاملا متفاوت هستند .و مایعات و جامدات در بین این دو لایه  می توانند قرار گیرند .تمام این مواد به نظر می رسد که دارای یک چگالی تعیین شده هستند ولی آیا می دانستید که می توانید چگالی بعضی از مواد را تغییر دهید ؟خوب حالا به شما یک راه باحال نشان می دهیم (آزمایش یخ  سبک آب سنگین ) تا تغییر چگالی را در عمل ببینید .

 کوشش علمی چگالی

یخ زدن آب در یک چشم بهم زدن

یخ زدن آب در یک چشم بهم زدن

آب فوق سرد در یک چشم به هم زدن هنگامی که در بطری باز می شود به یخ تبدیل می شود. پلک نزنید ممکن است صحنه را از دست بدهید .اینکار را خودتان نیز می توانید انجام دهید ....

 کوشش علمی حالات ماده

 آگهی ها

۲

گرم کردن آب در میکرو ویو می تواند خطرناک باشد ؟

گرم کردن آب در میکرو ویو می تواند خطرناک باشد ؟

می دانستید که گرم کردن آب در میکرو ویو می تواند خطرناک باشد ؟ این کوشش علمی یک آزمایش نیست ولی بیشتر از یک هشدار برای کمک به شما برای خودداری از یک حادثه بد می باشد . انجمن سوختگی آمریکا نسبت به سوختگی ناشی از مایعات فوق داغ در میکرو ویو ها به عنوان یک عامل اصلی هشدار داده است " آب نباید به تنهایی در یک میکرویو حرارت  داده شود " اما چرا ؟

 کوشش علمی انرژی حالات ماده

 پیک آدینه کلاس دوم

۳

در بطری را باز نکنید

در بطری را باز نکنید

وقتی بسته ای را دربافت می کنید و می گویند آن را باز نکنید چکار می کنید ؟ باز می کنید . این طبیعت انسان است . این آزمایش جالب را برای انجام یک سرگرمی تضمین شده انجام بدهید .

 کوشش علمی نیرو و حرکت

۲

شگفتی قوطی نوشابه

شگفتی قوطی نوشابه

کدامیک از نوشابه های مورد علاقه شما ته نشین می شوند . کدامیک از نوشابه های گازدار غوطه ور خواهند شد ؟همه اینها به چگالی ربط دارد .

کودکی را  به یاد می آورم که برای به دست آوردن قوطی نوشابه باز نشده به ته استخر شنا غواصی می کرد. حال ممکن است کسی به صورت تصادفی آن را به داخل استخر انداخته بود و یا به جای آن والدین او برای سرگرمی آن را به داخل استخر پرت کرده بودند . بیاید کمی به این موضوع فکر کنیم .می دانیم که قوطی های باز نشده نوشابه در داخل آب ته نشین می شوند  ولی بعضی از قوطی نوشابه ها نیز شناور می شوند ولی چرا ؟

 کوشش علمی شیمی چگالی

۳

روز جهانی زمین پاک شاد باد

روز جهانی زمین پاک شاد باد

روز جهانی زمین پاک هر ساله در 22 آوریل مصادف با 2 اردیبهشت در تمام دنیا برگزار می‌شود و به همه مردم یادآوری می‌کند که نباید سیاره خود "زمین" را فراموش کنند.
 زمین آخرین فرصت بشرو آخرین شانس وی برای ادامه بقاست. اگر به فیلمهای علمی تخیلی هم باور داشته باشیم باز هم در حال حاضر تنها جایی که بشر را سخاوتندانه از خود بهره ور می کند زمین است.
اما بشریت در طول 5000 سالی که از تمدن مدونش می گذرد و البته در طول این 300 سال اخیر با کره زمین رفتار خوبی نداشته است.
آلودگی خاک، انباشت زباله ، آلودگی آب امحای جنگلها و انباشتن فضا از گازهای گلخانه ای همگی تاثیراتی است که بشر بر کره خاک گذاشته است.

 آگهی ها

 پیک آدینه کلاس دوم

 آگهی ها

۱

روز بزرگداشت سعدی پیامبر ادب فارسی شاد باد

روز بزرگداشت سعدی پیامبر ادب فارسی شاد باد

یکی از اشعار سعدی، که شهرتی جهانی یافته است، شعری زیباست با این آغاز «بنی آدم اعضای یک پیکرند»، این شعر هم اینک بر سر در سازمان ملل، خودنمایی می کند تا همه جهانیان را به تفکری ژرف وا دارد.

بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار
تو کز محنت دیگران بی غمی نشاید که نامت نهند آدمی

 دانشمندان ایران زمین