ابزار وبمستر

ابزار وبمستر

۱

سس و سکه

سکه های تان را با سس بشویید!

آیا می توانید با سس ساندویچ تیرگی سکه را پاک کنید؟ باور کنید یا نه، سس ساندویچ می تواند سکه ها را تمیز کند اما چگونه؟ چه ماده ای در سس ساندویچ کار تمیزکردن را انجام می دهد؟ جک  هشت ساله این سوالات را به عنوان بخشی از پروژه علمی اش مطرح کرد و کشفی حیرت انگیز انجام داد.

وسایل مورد نیاز

• سکه های کثیف (سکه های مسی برای این آزمایش بهتر است)

• سس ساندویچ (سس گوجه فرنگی)

• سرکه

• رب گوجه فرنگی

• نمک

• بشقاب های کوچک

• نوار چسب یا یادداشت چسب دار

چه کار باید بکنیم 

  •  اجازه دهید ثابت کنیم که سس ساندویچ به خوبی کار تمیز کردن سکه ها را انجام می دهد. چند سکه کثیف را دربشقاب قرار دهید و روی آنها را با سس ساندویچ بپوشانید. با انگشت تان تمام سطح سکه ها را به سس آغشته کنید.تنها یک طرف سکه را سس بزنید( به یاد داشته باشید که دست تان را بشویید... و آنها را لیس نزنید )سکه ها واقعا کثیف هستند و برخی از سس های ساندویچ واقعا تند هستند!
  • اجازه دهید سس به مدت دو دقیقه روی سکه ها بماند.
  • سکه ها را با آب در ظرف شویی بشویید و به تفاوت میان بالای سکه که به سس آغشته بوده و پشت آن نگاه کنید. افسانه نیست... سس باعث این اتفاق شده است. بنابراین چه ماده ای قدرت تمیز کردن را به سس داده است؟ اجازه دهید آن را بیابیم...
  • دو یا سه سکه ای که به یک اندازه کثیف است را در هریک از چهار بشقاب قرار دهید. از نوار چسب یا یادداشت چسب داری برای علامت دار کردن هر بشقاب با ماده ای که آن را آزمایش کرده اید استفاده کنید (سرکه، رب گوجه فرنگی، نمک و آب).
  • روی سکه ها را با ماده های مختلف بپوشانید تا به مدت دو دقیقه روی آنها بماند.

 سکه ها را در هر بشقاب با آب بشویید. کدام ماده سکه ها را تمیزتر کرده است؟در نهایت تعجب هیچ یک از ماده ها کار تمیز کردن سکه ها را به خوبی انجام نداد. در واقع نتایج وحشتناک بود. کجای کار اشتباه بود؟ شاید دو یا بیشتر مواد باید با هم باشند تا در مقابل اکسید مس روی سکه عمل کنند. این فرضیه کمک کرد تا آزمایش دوم را با استفاده از ترکیب رب گوجه فرنگی، سرکه، و نمک انجام دهیم.

دو یا سه سکه ای که به یک اندازه کثیف است را در هریک از سه بشقاب قرار دهید. سه علامت قرار دهید که نشان دهنده این موارد

باشد: « خمیرگوجه فرنگی + سرکه « ،» سرکه + نمک » و «خمیر گوجه فرنگی + نمک .»

سکه ها را با هریک از ترکیب ها بپوشانید و دو دقیقه به آن فرصت دهید تا عمل کند.

سکه ها را با آب بشویید و مشاهدات خود را یادداشت کنید.

این آزمایش چگونه کار می کند؟

تمیز کننده خوب مخلوط سرکه و نمک است. نه سرکه و نه نمک هیچکدام به تنهایی سکه ها را تمیز نمی کنند اما وقتی با هم ترکیب شوند اتفاقاتی رخ می دهد. معمای شیمی پشت این واکنش پیچیده اما جالب است. وقتی که سرکه و نمک با یکدیگر ترکیب شوند نمک در محلول سرکه حل می شود و به یون های سدیم و کلرید می شکند. یون های کلرید با مس موجود در سکه ترکیب می شوند تا کثیفی یا اکسید مس را از سطح سکه پاک کنند. همچنین به خوبی می دانیم که ترکیب آب لیمو و نمک و سرکه در از بین بردن روکش اکسید مس روی سکه به میزان خیلی کمی موثر است اما این مواد تمیز کننده های خوبی هستند. اکنون به قدرت پاک کنندگی سس ساندویچ پی برده اید!

اطلاعات بیشتر:

اگر می خواهید این آزمایش را برای پروژه علمی خود انجام دهید اما نمی خواهید به همین طریق انجام دهید یکی از این راه ها را دنبال کنید:

•قدرت پاک کنندگی سس ساندویچ، آب لیمو، و مواد اسیدی دیگری را روی سکه های کثیف با هم مقایسه کنید. کدامیک موثرتر است و چرا؟

•قدرت پاک کنندگی سس ساندویچ را روی فلز های کثیف بررسی کنید، سکه ها را به عنوان کنترل و فلز های دیگر را به عنوان متغیر قرار دهید.

آزمایش سس ساندویچ تمیز کننده سکه به طور واضح تحقیق علمی حاضر را نشان می دهد و تمام نیازهای پروژه ای علمی را برطرف می کند.

نوشته های در پیوند : 

 کوشش علمی شیمی

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">